fbpx

Sanopharm

Suplement diety a lek – poznaj różnice pomiędzy tymi substancjami

Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem? Suplement diety czy lek? Jeśli nie masz możliwości uzyskania informacji u lekarza-specjalisty, to tutaj znajdziesz odpowiedź, czym tak naprawdę różnią się te dwie substancje. Mimo, że nie jest to łatwy temat, a wiedza z tego zakresu jest naprawdę mocno wyspecjalizowana, przedstawiliśmy w najprostszych słowach, jakie faktycznie są różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety.

Share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Różnica: lek a suplement diety

Bardzo ogólnie stwierdzając, podstawową różnicą między tymi produktami jest ich przeznaczenie. Lek stosowany jest, by… leczyć. Suplementy diety przyjmuje się, aby uniknąć zażywania leków, po prostu pozostać zdrowym.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety z definicji uzupełniają naszą codzienną dietę. Wzmacniają nasz organizm, dostarczają minerałów i witamin. W dzisiejszych czasach, przy zabieganym trybie życia, jakie prowadzi w tej chwili większość z nas, nie zawsze udaje się dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednich dawek witamin i minerałów. Z pomocą przychodzą suplementy takie, jakie można znaleźć w naszej ofercie.

Suplement diety – co muszę wiedzieć?

Suplementy diety prawnie uregulowane zostały w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. Przyjmowane są w celu uzupełnienia diety. Zawierają minerały, witaminy lub inne naturalne substancje biologiczne dające efekt odżywczy, lub inny fizjologiczny (wzmacniający, uodparniający, działający osłonowo). Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, w tym w koncentratach, ekstraktach, kapsułkach, tabletkach, płynach i proszkach.

Samoregulacja producenta

Producenci nie mają obowiązku przeprowadzać badań nad suplementami. Niektóre firmy, takie jak Sanopharm, kładą ogromny nacisk na badania. Sprawdza się wtedy skuteczność substancji, wnikliwej kontroli jakości poddawana jest każda, nawet najmniejsza tabletka mająca trafić do sprzedaży.

Bezpieczeństwo – zadbaj sam

Tak, jak w przypadku każdej substancji, zachowaj ostrożność. Połączenia różnych składników różnie oddziałują ze sobą. Przed rozpoczęciem suplementacji zapoznaj się dokładnie z załączoną ulotką, szczególnie w przypadku, kiedy przyjmujesz leki farmakologiczne zalecone przez lekarza. Pamiętaj, że zawsze, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz porozmawiać ze swoim farmaceutą lub lekarzem. Pytania możesz skierować także bezpośrednio do producenta- chętnie odpowiemy na każde Państwa pytanie.

Lek – czy mogę stosować na własną rękę?

Występują dwa rodzaje leków. Te dostępne na receptę, z oznaczeniem Rx oraz bez recepty – OTC (ang. over the counter). W zależności od przeznaczenia stosowane będą różne leki.

Kiedy stosować leki

Półki apteczne uginają się od leków bez recepty. Wśród nich znajdziemy między innymi: leki przeciwbólowe, tabletki nasenne, syropy na kaszel, maści przeciwzapalne. Od suplementów różnią się najczęściej tym, że przyjmuje się je w sytuacji, kiedy w naszym organizmie już pojawiła się jakaś infekcja. Chory może je przyjmować bez konsultacji z lekarzem, natomiast należy pamiętać, że to przede wszystkim substancje chemiczne, które często mogą wywoływać niepożądane reakcje.

Wprowadzenie leku na rynek

Wprowadzenie leku na rynek jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku suplementów. Jest również dużo droższe, co zazwyczaj ma odzwierciedlenie w cenie. W ten sposób lek, który zawiera popularną witaminę C, może być nawet kilkukrotnie droższy niż suplement, który także ją zawiera. Dodatkowo, często ma mniejszą zawartość substancji aktywnej niż suplement.

Lek czy suplement diety – co wybrać

Odpowiedź na to pytanie pojawiła się już wcześniej. Leki wybieramy, kiedy potrzebujemy leczenia. Suplementów możemy używać na co dzień, celem uzupełnienia niedoborów, które pojawiają się w naszym organizmie. Należy pamiętać, że mając wszystkie witaminy i minerały na odpowiednim poziomie, być może nie będziemy musieli sięgać po leki. Niezależnie od potrzeby, dla jakiej chcesz stosować dany produkt, warto najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli Twój problem jest już jasno określony, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów. Jesteśmy pewni, że znajdziesz coś dla siebie.

 

Zobacz też

Probiosan Baby – nowość na rynku probiotyków dla Twojego maluszka

W naszej ofercie można znaleźć produkt Probiosan Baby, który jest odpowiednikiem znanego i cenionego probiotyku zawierającego szczep bakterii Lactobacillus Reuteri. Istotną różnicą jest to, iż produkt Sanopharm został wzbogacony o witaminę D3, którą zawsze należy podawać przy stosowaniu żywych kultur bakterii.

Regularne ssanie pastylek z tymiankiem i podbiałem. Dlaczego?

Jesień i zima, to czas kiedy w naszych mieszkaniach praktycznie cały czas włączone jest ogrzewanie. Sprzyja to znacznemu zmniejszeniu wilgotności w powietrzu, którym oddychamy w domach. Suche powietrze w naszych domach może powodować przesuszenie śluzówek, szczególnie tych w nosie i gardle, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje. Jak zatem pomóc naszym drogom oddechowym? Z pomocą przychodzi Sanopharm, oferując aż dwa produkty: Tymianek i Podbiał z kompozycją 20 ziół oraz Tymianek i Podbiał z witaminą C.